Ogledali smo si gospodarstvo, naravo in zanimivosti Zlatibora v Srbiji
Letos smo se v društvu prvič odločili za daljšo, tridnevno strokovno ekskurzijo. Žal se je je udeležilo veliko manj članov, kot je sprva kazalo, a vseeno nas je v zahodno Srbijo na območje Zlatibora odpotovalo enaindvajset.
V petek, 24. maja smo si najprej ogledali lesnopredelovalni obrat Gorštak v Braneškem Polju, kjer nam je proizvodnjo prijazno razkazal sam direktor Zlatko Teslić. Podjetje je naslednik velike žage in predelovalnice lesa iz socialističnih časov, po stečaju je prešlo v zasebne roke, sedaj zaposluje okrog 70 ljudi in letno predela ogrog 15.000 kubičnih metrov lesa iz okoliških gozdov. Proizvajajo žagan les, polizdelke, manjše lesene hiške in lesne pelete. Popoldne smo si ogledali še muzej na prostem v vasici Sirogojno, ki je sicer v sedemdesetih in osemdesetih letih dvajsetega stoletja zaslovela predvsem po ročno pletenih izdelkih iz domače ovčje volne.
V soboto dopoldne so nas v Zlatiboru sprejeli Uroš Nešević in Žarko Pantović iz uprave Naravnega parka Zlatibor in revirni gozdarski inženir Nebojša Dragović iz državnega podjetja Srbijašume. Ogledali smo si tipičen zlatiborski gozd, v katerem prevladujeta rdeči in črni bor. V Srbiji je sicer 2,2 milijona hektarjev gozdov, gozdnatost države je 34 - odstotna, več kot polovica gozdov je v državni lasti, zasebno lastništvo pa je zelo razdrobljeno in neurejeno. Po besedah Nebojše Dragovića zaradi neurejenih lastniških razmerij z zasebnimi gozdovi pogosto nihče ne gospodari. Z državnimi gozdovi sicer gospodari JP Srbijašume, ki pa nima svojih izvajalskih zmogljivosti in dela oddaja z javnimi razpisi.
V nadaljevanju nam je Uroš Nešević iz uprave NP Zlatibor (tudi slednja spada pod JP Srbijašume) predstavil to zaščiteno območje, ki obsega skoraj 42.000 hektarjev površine. Narava je na tem območju še dobro ohranjena, poleg divjadi tu živijo tudi zveri, kot sta volk in medved, posebna naravna zanimivost je slap v vasi Gostilje, ob katerem je urejena tudi učna pot o divjih orhidejah. Na tem območju jih namreč na naravnih rastiščih še vedno uspeva šestindvajset vrst. Sicer pa se čuvaji, zaposleni v tem naravnem parku, vse pogosteje srečujejo s kršitvami, kot so vožnja z vozili v naravnem okolju, divja ali okolju in tradiciji neprimerna pozidava in podobno.
Popoldne smo se popeljali še z gondolsko žičnico iz središča mesta Zlatibor do vrha Tornik. Žičnica je z devetimi kilometri menda najdaljša tovrstna žičnica v Evropi.
V nedeljo smo obiskali še Kusturičin Drvengrad v Mokri Gori in se popeljali s tamkajšnjo turistični atrakcijo, ozkotirno železnico Šarganska osmica.
Vsi udeleženci so bili nad ekskurzijo navdušeni, zato upajmo, da bo v prihodnje več zanimanja za ta del našega letnega programa dela.
predsednik DLGP
Jože Pojbič