Društvo lastnikov gozdov Prekmurja
Gornji Petrovci 31d
9203 Gornji Petrovci

Aktualno

06.04.2025

Obnovili smo znanje iz prve pomoči

V petek, 4. aprila smo opravili prvo strokovno predavanje iz našega letošnjega programa dela, predavanje o prvi pomoči ob poškodbah in o ...
22.02.2025

Manj hlodov, višja povprečna cena

Včeraj je bil na parkirišču Pomurskega sejma v Gornji Radgoni dan odprtih vrat tretje dražbe vrednejšega lesa, ki ga   sodelovanju s ...

Aktualno

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>
 
Ekskurzija kljub dežju uspela
03.10.2010
Letošnja strokovna ekskurzija Društva lastnikov gozdov Prekmurja je kljub slabemu vremenu in obilnemu dežju uspela. Petintrideset članov in njihovih bližnjih nas je v soboto, 25. septembra odšlo na pot na Hrvaško. V športnorekreacijskem centru Jarun pri Zagrebu smo si najprej ogledali svetovno prvenstvo poklicnih sekačev v delu z motorno žago. Na prvenstvu je tekmovalo 120 tekmovalcev iz 30 držav, med njimi je bila tudi slovenska ekipa.
Po ogledu tekmovanja pa smo se odpeljali še v Trakoščan, kjer so bili udeleženci ekskurzije navdušeni nad imenitno ohranjenim gradom in muzejem v njem. Tudi pozno kosilo po ogledu Trakoščana smo opravili na hrvaški strani meje na Železni gori, nato smo obiskali še vinogradnika v bližini Štrigove in se polni novih vtisov vrnili domov.
J.P.
 
 
 
 

 

 

 

Obvestila:

-Društvo je dalo izdelati majice in kape z našim znakom, ki jih lahko po skupni ceni 15 evrov dobite pri tajniku Jožetu Ciganu. Lepo bo, če bomo na prireditvah ali izletih opremljeni enotno.


  • Ker nekateri člani še niso poravnali letošnje članarine, nekateri pa te svoje članske obveznosti niso opravili tudi v prejšnjih letih, pozivamo vse takšne, da članarino (10 evrov za leto) plačajo pri tajniku Jožetu Ciganu v pisarni Zavoda za gozdove Slovenije v Gornji Petrovcih ob delavnikih zjutraj do 8. ure ali po dogovoru ali pa denar nakažejo na račun pri SKB posl. Murska Sobota 03125-1000454062. Kdor svoje obveznosti ne bo poravnal do konca septembra, ga bomo v skladu s sklepom zadnje skupščine DLGP črtali iz članstva.


Predsednik DLGP

Jože Pojbič

 
 
Državno sekaško tekmovanje na sejmu AGRA
20.08.2010
To nedeljo, 22. avgusta bo na kmetijskem sejmu AGRA v Gornji Radgoni že 12. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, ki ga vsako leto organizira Zavod za gozdove Slovenije. Tekmovanje se bo začelo ob 10. uri, razglasitev rezultatov in podelitev priznanj pa bo ob 16.30 uri. Poleg tega bo na razstavnem prostoru Zavoda za gozdove Slovenije vse dni sejma mogoče ogledati razstavo vrst lesa, za mlade pa bo tam Gozdna šola.
J.P.
 
 
Tekmovanje v delu z motorno žago in gozdarsko prikolico
27.06.2010
Danes je bilo na Razkrižju v sklopu prireditev ob 12. občinskem prazniku pomursko izbirno tekmovanje lastnikov gozdov v delu z motorno žago in kot nova disciplina tudi v delu z gozdarsko prikolico.Tekmovanje je pripravila murskosoboška območna enota Zavoda za gozdove Slovenije. Za tekmovanje z motorno žago se je letos prijavilo rekordnih 17 tekmovalcev iz Prlekije in Prekmurja, najboljši trije, ki bodo avgusta tekmovali na državnem prvenstvu na kmetijsko - živilskem sejmu Agra v Gornji Radgoni, pa so bili Gregor Bec starejši, Gregor Bec mlajši in Boštjan Fekonja.
V delu z gozdarsko prikolico je bil od šestih tekmovalcev najboljši Boštjan Fekonja.
J. P.
 
 
Bili smo na ekskurziji v Kladju
22.06.2010
EKSKURZIJA LASTNIKOV GOZDOV POMURJA V KLADJE NAD ŠENTJANŽEM                    
                                                                   

Desetega junija 2010 se nas je nekaj članov društva lastnikov  gozdov Pomurja odpravilo na Dolenjsko v vas Kladje nad Krmeljem na demonstracijo gozdarske mehanizacije in opreme  (DEMO PRP).
Na prireditvi so se predstavili številni proizvajalci gozdarske mehanizacije, delovne in zaščitne opreme za delo v gozdu, proizvajalci opreme za izdelavo lesa za kurjavo, proizvajalci kotlov na lesno biomaso, proizvajalci premičnih žag za razrez, izvajalci del v gozdu in drugi ponudniki storitev in proizvodov za dejavnosti v zvezi z gozdom. Prav tako je bil prikaz starih gozdarskih del in opravil.
Na samih deloviščih so delali stroji, katere  so lastniki gozdov nabavili v okviru Programa razvoja podeželja v obdobju 2007 – 2013.  S temi sredstvi je bilo do sedaj v Sloveniji kupljenih 221 adaptiranih kmetijskih traktorjev za delo v gozdu, 4 harvesterje (stroji za sečnjo dreves) in 33 gozdarskih prikolic s hidravličnim dvigalom. Nekaj te opreme so si tudi nabavili Pomurski lastniki gozdov.
Gozdarji take stvari podpiramo saj je  temelj vsakega uspešnega in varnega dela tudi dobra opremljenost. To še posebej velja za delo v gozdu, ki sodi med najnevarnejša opravila. 
Popoldne  pa smo si še v vasi Otočec pri Novem Mestu ogledali dve stari avtohtoni hiši Dolenjske.
Bili smo tudi na degustaciji dolenskega cvička.
Udeleženci ekskurzije na Dolensko smo na koncu našega druženja prišli do sklepa, da je potrebno take stvari še večkrat izpeljati.
                                                                  
                                                                                                                 Jožef Cigan
 
 
Žaga, ki pride na dom
08.06.2010
Od letošnje pomladi imamo v Prekmurju poleg klasičnih, stabilnih žag možnost videti pri delu tudi novost, mobilno tračno žago, ki jo je mogoče naročiti na dom ali v gozd. S to dejavnostjo se je začel ukvarjati Franc Ažman iz Dolenec, ki pravi, da ima že kar nekaj dela. Za sedaj za razrez hlodovine zaračuna 30 evrov po kubičnem metru, domov ali na primerno gozdno cesto pa žago pripelje, če ima naročnik vsaj štiri ali pet kubičnih metrov lesa za razrez. Njegova telefonska številka je 040-241-885.

J.P.
 
 

 
 
Je človek v gozdu res samo neškodljiv gost?
05.06.2010

Letošnji Teden gozdov je potekal od 24. do 30. maja 2010. Osrednja prireditev Tedna gozdov je bila 26. maja v Josipdolu na Pohorju, območna enota ZGS Murska Sobota pa je v murskosoboški knjižnici pripravila okroglo mizo na letošnjo temo Tedna gozdov -  Prost vstop v gozdove in slogan Človek v gozdu gost.Slogan Človek v gozdu gost pomeni odgovorno obnašanje. Gostoljubnost gozda je velika, a ne neomejena. V gozdu smo zgolj gostje. Gozd je naravni ekosistem v katerega moramo vstopati kot gostje tako lastniki kot nelastniki gozdov. Odgovorno ravnanje z gozdovi zahteva predpise in spoštovanje predpisov. Gospodarjenje z gozdovi za lastnike gozdov in rabo gozdov za nelastnike določata zakon in drugi predpisi ter načela gozdarske stroke, ki jih je treba poznati in spoštovati. O vsem tem so na okrogli mizi govorili gostje: Robert Režonja z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, predsednik Pomurske turistične zveze in župan Velike Polane Damjan Jaklin, mag. Milena Horvat iz Krajinskega parka Goričko, pisatelj in pesnik Tine Mlinarič, Aleksander Beer iz Zveze lovskih družin Prekmurja, stališča lastnikov gozdov pa je zastopal predsednik Društva lastnikov gozdov Jože Pojbič. Ta je na vprašanje voditelja Štefana Kovača :
 Ali lahko kot predsednik društva v katerega je včlanjeno preko 120 lastnikov gozdov, ki imajo v lasti preko 700 ha gozda, pa tudi sami kot lastnik gozda, predstavite stališče tistih, po katerih nepremičnini lahko vsakdo hodi, nabira plodove, velikokrat pa tudi dela tisto, kar nebi smel (divja z gorskimi kolesi in motorji, zaparkira dostopno pot v gozd, nabira gobe in kostanj v komercialne namene, ob vsem tem odmetava embalažo in druge odpadke)? odgovoril :

*Ne v našem društvu in ne v dvajsetih ostalih slovenskih društvih lastnikov gozdov, povezanih v zvezo, prostemu dostopu v gozdove nismo  nikoli nasprotovali. Ta v mejah normalnega nikoli ni bil predmet razprav. Drugače pa je s tistim, kar gre dandanes skoraj nujno skupaj z gibanjem po gozdovih: z nabiranjem gob in plodov. Tu smo lastniki gozdov mnenja, da nam država z zakonodajo, ki dovoljuje sicer omejeno, a nikoli učinkovito nadzorovano nabiranje vsakomur, krati našo lastninsko pravico do gozda. Gozd je tako v naši državi edina lastnina, od katere si lahko malenkost brez kakršnegakoli nadomestila odškrtne vsak, ki pride vanj. V kapitalističnem sistemu, za katerega smo se odločili ob osamosvojitvi in v katerem naj bi bila zasebna lastnina sveta, je to kaj nenavaden položaj. Nezadovoljstvo pa med lastniki gozdov narašča s tem, ko narašča število nabiralcev. Vsi dobro vemo, da pri tem količinskih omejitev nihče ne upošteva in tudi skoraj nikoli nihče ne preverja, zato dogajanje ni več obvladljivo in se iz rekreacije sprevrača v ropanje. Pogosto gre res celo za komercialno nabiranje, ni pa nujno, pa se vendarle dela škoda. Ljudje namreč lahko ob sedanji mobilnosti in veliki brezposelnosti v sezoni pogosteje in dalj časa nabirajo gobe in ostale plodove in si poskušajo na tak način nekoliko popravljati svoj družinski proračun, veliko ljudi, ki pogosto prihajajo, pa iz gozda odnaša veliko in preveč. Lastniki gozdov moramo tako del dohodka, ki bi ga lahko ustvarjali tudi z nabiranjem in prodajo plodov in gob v svojih gozdovih, prepuščati vsem drugim, ob tem pa se s pretiranim nabiranjem dolgoročno dela škoda vsemu gozdu kot povezanemu ekosistemu. Škoda je torej gospodarska – za lastnike  in ekološka – za gozd in če se bo tak trend nadaljeval, morda ni daleč čas, ko bomo lastniki od države zahtevali ali učinkovit nadzor za katerega vsi že vnaprej vemo, da skoraj ni izvedljiv, ali popolno prepoved nabiranja za nelastnike ali pa odškodnine za izpad dohodka oziroma za povzročeno škodo. Skrajni ukrep bi lahko bil tudi omejevanje svobodnega dostopa v gozdove, česar si nihče od nas ne želi. *

J.P.

 
 
Odprli razstavo Čar lesa

petek, 14.05.2010

V sredo so v Cankarjevem domu v Ljubljani slavnostno odprli razstavo ČAR LESA, ki jo za promocijo lesa in lesnih izdelkov organizirata Svet za les ter Oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete. (Več na
www.carlesa.si). Razstavo je odprl predsednik Državnega sveta mag. Blaž Kavčič, ki je ob tem poudaril: "V Sloveniji imamo dovolj znanja, da ustvarimo, uskladimo in uresničimo sodoben koncept za umno rabo lesa, ter ustvarimo trdno podlago za razvojni preboj gozdarske, lesarske, papirniške in drugih na lesu temelječih gospodarskih panog. Presekati moramo z prakso, da Slovenija predstavlja le poceni kolonijo za črpanje našega visokokakovostnega nepredelanega lesa! Naša hlodovina gre večinoma nepredelana v izvoz, slovenski proizvajalci zahtevnih lesnih izdelkov pa uvažajo lesne dele, izdelane iz slovenskega lesa, iz tujine! Ko govorimo o slovenskem lesu, govorimo o potencialu 30.000 delovnih mest in o 1 milijardi evrov dodane vrednosti! To pa je za Slovenijo velika razvojna priložnost! V lesu se skriva potencial za prepoznavnost in ugled, za poslovno kakovost, uspešnost in inovativnost. Les jeveliko več kot surovina za kurivo! Možnosti njegove uporabe so zelo različne in so zato tudi izziv za interdisciplinarno obravnavo s strani oblikovanja, arhitekture, gradbeništva".

vir: Državni svet RS
 
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

 
Obvestilo – spletni piškotki!
Na naši spletni strani, uporabljamo piškotke (angl.:cookies), ki so namenjeni / zagotavljajo, da naša stran deluje optimalno, omogočajo lažjo uporabo naše spletne strani in evidentiranje obiskovalcev. V kolikor boste kliknili »Strinjam se«, boste sprejeli / namestili vse piškotke.
Ne strinjam se